Genel

Uyuza Ne İyi Gelir?

uyuza ne iyi gelir

Uyuz; sarcoptes scabiei von hominis adı verilen parazitten kaynaklanan, bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Yoğun kaşıntı hissiyle kendisini gösteren ve dökülme ile devam eden bu rahatsızlık, sonbahar ve kış aylarında yoğun olarak görülür. Tam da bu dönemlerde “Uyuza ne iyi gelir?” sorusu sık sık gündeme gelir.

Çıplak gözle görülemeyen, scabiei isimli bir akarın sebep olduğu uyuz hastalığı tedavi edilmediği sürece fazlasıyla bulaşıcıdır. Akar cilde temas ettiğinde, cilt dokusunun içerisine geçer ve tüneller açarak ilerlediği süre boyunca yumurtlar. Akarların bıraktığı yumurtalar sebebiyle el, ayak, dirsek, koltuk altı ve göbek çevresinde yoğun bir kaşıntı meydana gelir. Özellikle de gece saatlerinde şiddetini fazlasıyla artırır. Kendiliğinden geçmeyen bu rahatsızlık, birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir.

İçindekiler Tablosu

Dikkat !

Uyuzun en büyük sebebi ortak kullanılan eşyalardır. Kişisel ürünlerin, yani; havlu, bornoz, iç çamaşırı ve tüm kıyafet türlerinin başkalarıyla paylaşılması bu rahatsızlığın bulaşmasında önemli rol oynar. Vücut dışında 24 ila 48 saat arası yaşamaya devam eden akarlar, bu süre içerisinde kullanılan herhangi bir eşyadan başkasına geçebilir.

Hastalık belirtilerinin görülmesi için akarların deri altına inmesi üzerinden 2 veya 6 hafta geçmesi gerekir. Bununla birlikte belirtiler ortaya çıkmadıysa bile hastalık, kişinin çevresindeki diğer insanlara bulaşabilir. Uyuz hastalığına dair belirtileri görmeye başladığınız andan itibaren vakit kaybetmeden doktora gitmeli veya evde uygulayabileceğiniz kolay ama etkili çözüm yöntemlerini denemelisiniz. Peki, uyuza en iyi ne gelir? Bu sorunun detaylı cevabını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Uyuza Kesin Çözüm olarak sizlere faydalı olacak birkaç gerekli bilgiyi yazımıza bulabilirsiniz.

1. Cildinize Sirke Tedavisi Uygulayın

Uyuza ne iyi gelir
Sirkenin doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Aktarlarda bulabileceğiniz elma sirkesi olumlu bir etki sağlamaktadır.

Sirke, içerisinde bulunan asetik asit sayesinde uyuzun sebep olduğu parazitlerin yok edilmesinde etkili olan doğal bir yöntemdir. Birkaç basit adımda uygulayabileceğiniz sirke tedavisiyle, rahatsızlığın sebep olduğu kaşıntı ve döküntüyü engelleyebilirsiniz.

Cilt yüzeyinde ya da yüzeye yakın katmanında bulunan parazitler, sirke yardımıyla yok edilebilir. Bu tedaviyi uygulamak için şu adımları takip etmelisiniz:

  • İlk olarak bir bardak sirke ve aynı oranda suyu karıştırmanız gerekir. 
  • Temiz bir bez yardımıyla, uyuzdan etkilenen bölgeye bu karışımı sürebilirsiniz. 
  • Sirke ve su karışımı, cilt üzerinde en fazla 15 dakika bekletilmelidir. Bu süre dolduktan sonra cildinizi durulayabilirsiniz.

Bu tedavi yöntemi, gün içerisinde iki kez uygulanabilir. Herhangi bir yan etki oluşturmaması için iyice seyreltilmiş olduğuna özen göstermelisiniz. Çabuk tahriş olan, hassas ciltler için bu uygulama beklenen sonucu vermeyebilir. Bu sebeple tercih etmeden önce cilt tipinizi göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir.

2. Doğal Karışımları Deneyin

Uygulayabileceğiniz kolay ve etkili uyuz tedavilerinden biri de doğal yağ karışımlarıdır. İçlerinden en çok tercih edileniyse çay ağacı yağıdır. Derideki enfeksiyonlarına karşı oldukça etkili olan bu ürün, cilt yüzeyinde bulunan akarları yok etmeye yardımcı olur. Düzenli kullanım sonucunda kaşıntıyı azaltır. Çoğunlukla başka doğal yağlarla bir arada kullanılır.

Birkaç damla çay ağacının içerisine badem yağı ve zeytinyağı ekleyebilirsiniz.Hazırladığınız karışımı pamuk yardımıyla, kaşıntı ve döküntü olan bölgeye uygulandıktan sonra masaj yapmalısınız. Günde iki kere uygulamanız yeterli olacaktır. Ayrıca, yan etki göstermeyeceğinden emin olmak için öncesinde cildinizin küçük bir bölgesinde test etmeniz önerilir.

3. Kıyafetlerinizi ve Yatak Örtülerinizi İyice Temizleyin

uyuza ne iyi gelir
Çarşaf ve kıyafetlerinizi iyi temizlemediğiniz sürece, bakteriler vücudunuzdan gitse de oralarda kalmaya devam edecektir. Bu da işinizi daha da zorlaştırabilir.

Bilindiği gibi uyuz, çoğunlukla ortak kullanım ürünlerinden bulaşan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle özellikle kullandığınız tekstil ürünlerini sıklıkla yıkamanız ve değiştirmeniz önemlidir. Yatağınıza serdiğiniz nevresimi ve yastık kılıfını, düzenli aralıklarla yenilemeniz iyi bir önlem olabilir. Aynı zamanda insanlarla temasta bulunduğunuz bir günün ardından, kıyafetlerinizi vakit kaybetmeden yıkamanız gerekir. Bir eşya üzerinde 48 saat ila 24 saat yaşayabilen parazitler, bu faktörlere dikkat edilmediğinde kolaylıkla bulaşabilir.

4. Krem ve Losyonlardan Yararlanın

Herhangi bir ilaç kullanmadan uygulayabileceğiniz bir başka tedavi yöntemi de krem ve losyonlardır. Birçok kozmetik markası, yaygın olarak görülen uyuz rahatsızlığı karşısında etkili olabilecek cilt ürünleri üretir. Bunlar, uyuzun sebep olduğu kaşıntı ve döküntüyü engellemek üzere tasarlanmış formüllerdir.

Kullanım talimatları genellikle benzer olan krem ve losyonları, tahriş olan bölgeye sürerek bir süre bekletmek gerekebilir. Ürünler, düzenli kullanım sonucunda cilt yüzeyine inen parazitleri yok etmeye yardımcı olur.

Sante Plus cilt bakım losyonu, bu tedavi yönteminde kullanabileceğiniz etkili ürünler arasında yer alır. Paraben ve parfüm içermeyen doğal formülü sayesinde cildi tahriş etmeden iyileştirmeye odaklanan ürün, oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Her yaş grubu tarafından tercih edilebilecek losyonun özellikleri aşağıdaki gibidir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir