Genel

Uyuza Kesin Çözüm Nedir?

Uyuza Kesin Çözüm

Dünya üzerinde oldukça yaygın bir hastalık olan uyuz, bir çeşit parazitten kaynaklı olarak ortaya çıkar. Hastalık süreci, bahsi geçen parazitin cilt altında tüneller açarak yumurtalarını bırakmasıyla devam eder. Dönem dönem salgın haline gelebildiği için de uyuza kesin çözüm sağlayan tedavi yöntemleri birçok kişi tarafından merak edilir.

Genellikle ortak ürün kullanımı sonucunda bulaşan uyuz, tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi hastalıklara yol açabilir. Rahatsızlığın iyileştirilmesinde uygulanan çözüm yollarını ve dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili detayları, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

1. Uyuza Kesin Çözüm Nedir?

Uyuz için en kesin çözüm yöntemi; doktor takibinde yapılacak kontroller ve etkili ilaç kullanımıdır. Antiparaziter ilaçların yanında çeşitli hijyen önlemleri almak, tedavi sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu noktada yaşadığınız alanı baştan aşağı temizlemeniz ve arındırmanız gerekebilir. Aynı evde yaşayan tüm bireylerin aynı anda tedavi olması da uyuzun bulaşıcılığını önlemek ve kesin olarak iyileştirmek adına etkili bir çözümdür.

Doktorların genellikle önerdiği antiparaziter ilaçlar, duş aldıktan ve keselendikten sonra kullanılır. Vücuttan ölü derileri arındırdıktan sonra ayak parmakları dahil olmak üzere tüm vücuda, belirtilen uyuz kremi sürülmelidir. Aynı zamanda tedavi boyunca tırnakların kısa olması, bakteri birikmesini önleyebilmek açısından önemlidir.

İlacın cilt yüzeyinde bekleme süresi hastanın yaşına, gebelik durumuna ve cilt özelliklerine göre değişebilir. Çoğunlukla 8-14 saat arası cilt yüzeyinde bekletilen krem daha sonrasında durulanmalıdır. Bununla birlikte tedavi süresi boyunca, hastanın kullandığı yastık kılıfı ve çarşaf gibi tüm tekstil ürünleri sıcak suyla yıkanmalıdır.

Aile bireylerinin tamamına uygulanan bu tedavi sonucunda büyük oranda iyileşme belirtileri görülmeye başlar. Hijyene dikkat ettiğinizde ve verilen ilaçları düzenli bir şekilde kullandığınızda, kısa süre içerisinde bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

2. Uyuz Geçmezse Ne Yapılır?

Uyuza Kesin Çözüm
Uyuz; temas, kıyafet ve benzeri faktörlerle bulaşan bir hastalıktır. Kişisel hijyen bu noktada öne çıkar.

Uygulanan etkili tedavi yöntemleri yardımıyla bu cilt rahatsızlığını iyileştirmek mümkündür. Peki, uyuz geçmezse ne yapılır? Kullanılan ilaçlar ve kremler sonucunda, hastalığın iyileşmesinde bir ilerleme olmuyorsa günlük yaşamınızda belirli değişiklikler yapmanız gerekebilir. Uyuzun iyileşmediği durumlarda uygulayabileceğiniz yöntemler ve yapabileceğiniz değişiklikler aşağıdaki gibidir:

  • Kullanmadığınız kıyafetleri, diğer kıyafetlerinizle temas etmemesi için kaldırın.
  • Çarşaf takımları genellikle eski olmalıdır. Elin değdiği her yere uyuz bulaşacağından, sıklıkla kullandığınız çarşaflara dokunmayın.
  • Her giydiğiniz kıyafeti veya kullandığınız havluyu yüksek sıcaklıkta yıkayıp, buharlı ayarda ütüleyin.
  • Oturduğunuz koltuklara uyuz bulaşmaması için örtü kullanın. Bu örtüyü her gün yıkamalısınız.
  • Doktorun verdiği ilaçları eksiksiz kullanmaya ve kremleri düzenli olarak sürmeye özen gösterin.
  • Ortak kullanım eşyalarını tercih etmeyin. Bir süre her ürünü kendinize özel olarak kullanın.
  • Halı veya kilim sermemeye özen gösterin. Bu kısımlara bulaşan parazitlerden kurtulması zor olabilir.
  • Ev temizliğine sirkeyi dahil edin. Sildiğiniz her bir köşede sirkeli su kullanın.
  • Bir süre kimseye misafirliğe gitmeyin ve misafir kabul etmeyin.
  • İlaçlarınıza ek olarak Sante Plus cilt bakım losyonu gibi ürünlerle cildinize destekleyici bakım yapın.

Belirtilen tavsiyelere uyduğunuzda, uyuz tedavisinin etkisini güçlendirebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. 

Evinizden de kendiniz nasıl tedavi edeceğinizi merak ediyorsanız Evde Uyuz Tedavisi için 7 Öneri adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Uyuzdan Doğal Yollarla Kurtulmak Mümkün mü?

Bulaşıcılık oranı en yüksek hastalıklardan biri olan uyuzdan, doğal yollarla kurtulmanız mümkündür. Ancak bu durum rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak değişebilir. İlerlememiş veya aynı evin içerisindeki birçok kişiye bulaşmamış rahatsızlıklar bitkisel yöntemlerle iyileştirilebilir. Bununla birlikte aile bireylerinin bir kısmında veya hepsinde görülmesi durumunda, tüm herkes aynı anda tedavi yöntemlerini uygulamalıdır.

Belirtileri yeni görülmeye başlayan ve henüz bulaşmayan uyuz rahatsızlıklarında doğal yağ karışımları veya sirkeli su tedavisi etkili olabilir. Oldukça kolay bir şekilde uygulanan bu yöntemler, kişilerin cilt hassasiyetini göz önünde bulundurarak tercih edilmelidir. Karışımların yeterli gelmediği durumlarda ise Sante Plus cilt bakım losyonu gibi bu rahatsızlık üzerinde olumlu sonuçlar sağlayan doğal içerikli formülleri deneyebilirsiniz.

4. Uyuz İçin Hangi İlaç Kullanılır?

Uyuza Kesin Çözüm
Doktorunuzun önerdiği ilaç ve ürünlerin dışındaki her ürünü bilinçsizce kullanmak aksine daha da cildinize zarar verir.

Uyuz tedavisinde genellikle antiparaziter ilaçlar kullanılır. Cilt hastalıklarına özel olarak üretilen bu ilaçların içerisinde, parazitleri yok etmeye yardımcı kimyasallar bulunur. Fakat herhangi bir ilacı kullanmadan önce doktora görünerek en uygun ürünleri almanız daha doğru olur. Cilt tipinize ve alerji durumunuza uygun olarak verilen bu reçeteli ilaçlar sonucunda, oluşan rahatsızlıktan kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Sante Plus’ın uyuz üzerinde etkili olan losyonları; paraben içermeyen, doğal içeriği ve jel yapısı sayesinde cilt yüzeyinde tahrişe sebep olmaz. Her gün düzenli aralıklarla uygulayacağınız bu losyonlar, parazitlerin sebep olduğu kaşıntıyı azaltarak uyuzun etkilerini ortadan kaldırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir