Cilt Bakım

Uyuz Kendiliğinden Geçer mi? 

Uyuz Kendiliğinden Geçer mi?

Uyuz hastalığı, deriyi istila eden akarların ortaya çıkardığı bir cilt rahatsızlığıdır. Akarların türleri ve cildinizin özellikleri, bu hastalığın derecesini belirleyen en önemli faktörlerdir. Uyuz nedeniyle kaşıntı gibi belirli etkiler yaşıyorsanız çözüm yolları aramanız oldukça doğaldır. Bu noktada “uyuz kendiliğinden geçer mi?” diye düşünüyorsanız hazırladığımız içerik sayesinde tüm merakınızı giderebileceksiniz. 

Genel olarak tropik bölgelerde yaşayanlarda ve kalabalık insan topluluklarında daha sık görülen uyuz için birçok farklı ürün özel olarak üretilir. Başta losyon ve krem olmak üzere rahatsızlığın boyutuna göre yeterli etki düzeyine sahip olan ürünlerin kullanılması gerekir. Sorunun kaynağını tespit etmek ve hızlıca önlem almak içinse öncelikle uzman bir doktorla iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır. Muayene sonrasında hekiminiz başta Bio Province ürünleri olmak üzere çeşitli seçenekleri kullanmanızı önerebilir.

İçindekiler Tablosu

1. Uyuz Nedir? Nasıl Bulaşır?

Uyuz Kendiliğinden Geçer mi?
Uyuz Kendiliğinden Geçer Mi?

“Uyuz kendiliğinden geçer mi?” sorusuna net olarak bir cevap verebilmemiz için öncelikle hastalığın ne olduğuna ve nasıl bulaştığına göz atmamız gerekir. Bu hastalık, cildin üst tabakasında mikroskobik boyutlara sahip böceklerin deriye zarar verdiği bir rahatsızlıktır. Deriye yuva yapan akarlar, yumurtlama yöntemiyle çoğalır ve döküntüyle birlikte kaşıntıya sebep olur. Özellikle kaşıntının şiddeti geceleri daha fazla artar. Bu da uykusuz ve yorgun kalmanız anlamına gelir. 

Uyuz; bilekler, parmak araları, dirsekler, genital bölgelerin çevresiyle beraber vücudun farklı noktalarında ortaya çıkabilir. Bu aşamada yaşadığınız sorundan kurtulmak için hızlıca harekete geçmelisiniz. Aynı zamanda rahatsızlığın başkalarına bulaşması ise maalesef kolay bir şekilde gerçekleşir. Bu hastalığa sahip kişilerle ortalama 15-20 dakika süre boyunca yakın temas kurduğunuzda veya kalabalık insan gruplarının bulunduğu okul, iş yeri, toplu taşıma gibi ortamlarda yer aldığınızda bulaşma riski yükselir.

2. Uyuz Belirtileri Nelerdir?

Uyuz ilk belirtiler kendini gösterdiğinde akarlar cildinize çoktan yerleşmiştir. Ardından şiddetli kaşıntı ve döküntü oluşumları meydana gelir. Bununla birlikte çeşitli etkenlere göre de hastalığı anlama şansına sahipsiniz. Uyuzun genel belirtileri aşağıdaki gibi sıralanır: 

  • Cilt üzerinde görülen gri, beyaz ve ten renginde kabarık çizgiler
  • Parmak aralarından başlayıp yayılan sivilce gibi döküntüler
  • Genel olarak geceleri kaşıntı seviyesinin artması
  • Koltuk altı, göbek deliği gibi kıvrımlı bölgelerde sivilceyi andıran döküntü
  • Kaşınma nedeniyle ortaya çıkan şişlik ve uyuz yaraları
  • Cilt yüzeyinde kalın kabukların oluşması
  • Sıcak banyo yaptığınızda artan kaşıntı
  • Özellikle bebek ve çocuklarda yüz, boyun, baş, ayak tabanı ve avuç içinde kızarıklık 

“Uyuz kendiliğinden geçer mi?” sorusuna yanıt verirken tüm bu belirtileri ve derecelerini göz önünde bulundurmak gerekir. Yoğun oranda görülen etkiler, hastalığın kendiliğinden geçmesini engeller.

3. Uyuz Teşhisi Nasıl Yapılır?

Uyuz tanısının konulması için doktorunuza şikâyetlerinizi anlatarak muayene olmanız gerekir. Genel olarak yukarıda sıraladığımız belirtileri yaşıyorsanız, hekiminiz büyük olasılıkla uyuz olduğunuzu bildirecektir. Aynı zamanda lezyonların özel cihazlar yardımıyla incelenmesiyle birlikte mikroskobik değerlendirme, tam olarak doğru teşhisin belirlenmesini sağlar. 

Uyuz hastalığını tespit etmek için mürekkep testi de yapılabilir. En çok kaşınan bölgeye dökülen mürekkep, daha sonra alkollü bir bez yardımıyla silinir. Uyuz yuvası bulunan bölgelerde mürekkep kalıntısı kalacak ve koyu çizgi halinde görünecektir.

4. Uyuz Kuluçka Süresi Ne Kadar?

Uyuz 5 Haftaya Kadar Sürebilir
Uyuzun kuluçka süresi, ilk bulaşmanın ardından yaklaşık 2 ila 5 hafta arasında sürer. Daha önce bu rahatsızlığı geçirdiyseniz, süre 1-4 gün arasına kadar iner. Böceklerin miktarı enfeksiyonun başlarında doğal olarak artar. Sonrasında ise eğer bağışıklık sisteminiz güçlüyse düşüş eğilimi gösterir. Aynı zamanda vücut bakımınızı yoğun formüllü ürünler aracılığıyla yapıyor veya kozmetik malzemelerini de çok kullanıyorsanız sorunu fark etmenizin biraz zaman alacağını bilmelisiniz.  

5. Kimler Uyuz Tedavisi Görmeli?

Hastalığın belirtilerini yoğun oranda yaşıyorsanız mutlaka gerekli önlemleri almalısınız. Aksi durumlarda uyuz kronik bir hale gelebilir. Bununla birlikte “uyuz kendiliğinden geçer mi?” sorusuna olumlu yanıt vermemiz mümkün olsa da öncelikle uzman görüşü almanız şarttır. Rahatsızlığı meydana getiren durumlarla karşılaştığınız anda zaman kaybetmeden sağlık kuruluşlarının yolunu tutmalısınız.

Doktorların gerçekleştireceği muayene sonrasında ekstra bir tedavi almanızın gerekli olup olmadığı net biçimde ortaya çıkar. Tedavi sürecinde ise özellikle BioProvince ürünlerini kullanmanız kısa süre içerisinde ciddi anlamda problemlerinizi gidermenizi kolaylaştırır. Özel olarak formüle edilen losyon ve krem çeşitleri sayesinde çok geçmeden sağlığınıza kavuşmanız mümkündür.

6. Uyuz Tedavisi İçin İlaç

Yaşadığınız uyuz rahatsızlığının etkilerini bertaraf etmek için pek çok farklı ürün kullanabileceğinizi bilmelisiniz. Özellikle Sante Care Uyuz Losyonu, rahatsızlığın geçmesi adına tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bileşenlere sahiptir. Cildinizin çeşitli bölgelerinde yaşamaya başladığınız kaşıntı, döküntü ve kızarıklık benzeri etkileri yok etmek için bu ürünü gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra doğru bir uygulamayla kısa süre içerisinde hissedilir düzeyde kaşınan alanlarda düzelmelerin olduğunu göreceksiniz. 

Sante Care Uyuz Losyonu sayesinde doğrudan cildinize uygulama yapma şansına sahipsiniz. Düzenli olarak kullanmaya devam ederek çok daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Ürün içeriğinin tamamen doğal yapıda olması ise sağlığınızı koruması açısından önemlidir. Aynı zamanda yağlı jel formu, kullanım sürecinde fazlasıyla rahat etmenizi sağlar. Ayrıca bioprovince.com sitemiz aracılığıyla sipariş ettiğiniz her ürünü tek başına ortalama 7-10 gün süreyle kullanma şansınız vardır. Böylece ilk denemelerinizde bile sonuç alıp alamadığınızı görebilirsiniz.

“Uyuz kendiliğinden geçer mi?” sorusuna yanıt aradığımız bu yazımız sayesinde gerekli detaylardan yardım alarak en kısa süre içerisinde hastalığınızdan kurtulmanızı amaçlıyoruz. Aynı zamanda son derece kolay bir şekilde sitemiz üzerinden sipariş vererek % 100 orijinal ürünlerimizle kalıcı şifa bulmanızı istiyoruz. Başta Sante Care Uyuz Losyonu olmak üzere farklı ürünlerimize göz atarak cildiniz için en sağlıklı seçimi yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir