Cilt Bakım, Genel

Hamilelikte Çatlak Kremi Kullanmak İşe Yarar mı?

hamilelikte çatlak kremi

Hamilelik, fizyolojik ve psikolojik sıkıntıların yoğun yaşandığı bir dönemdir. Anne adayları bu dönemde hormonal değişikliklerin yanı sıra görünüşlerini etkileyen birçok fiziksel değişiklik de yaşarlar. Bunlardan biri de estetik açıdan kadınları rahatsız eden çatlaklar veya cilt kusurlarıdır. Bu durum anne adaylarını “hamilelikte en iyi çatlak kremi” arayışına yönlendirir. Piyasada birbirinden farklı yüzlerce çatlak kremi alternatifi olması da bu arayışın en büyük sebebidir.  Peki, hamilelikte çatlak kremi kullanmak işe yarar mı?  Bu soru eşliğinde hamilelik döneminde çatlak oluşumunu ve çözümlerini inceleyeceğiz.

İçindekiler Tablosu

1. Hamilelikte Çatlak Oluşumunun Nedeni Nedir?

Hamilelik sırasında çatlak oluşmasının temel nedeni, kilo alımıdır. Bu dönemde yaşanan hızlı kilo artışı cildin gerilmesine neden olur. Cilt altındaki bağ dokusunun bu duruma birden uyum sağlayamaması sonucu deride çatlaklar ve yırtılmalar meydana gelir. Özellikle kilo alımının en şiddetli olduğu karın, göğüs, kalça, uyluk ve kollarda daha fazla görülen çatlaklar, başlangıçta pembemsi-mor çizgiler şeklindedir ve zamanla beyaza döner. Bunlar uzun, ince, düzensiz çizgiler ya da parmak genişliğinde çatlaklar olarak karşımıza çıkarlar.

2. Hamilelikte Çatlak Oluşumu Ne Zaman Başlar?

Oluşum süreci kadından kadına değişen çatlaklar, genellikle hamileliğin son birkaç ayında ortaya çıkar. Ancak bazı kadınlarda doğumdan bir hafta sonra bazılarında doğumdan altı ay sonra çatlak oluşumu da gözlenmiştir. Sebebi ise deri altındaki katmanın aşırı gerilmesi sonucu oluşan bağ dokusunun yırtılmasıdır. Bu durum özellikle mide, göğüs ve alt sırt bölgelerinde görülür.

3. Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Engellemek için Neler Yapılabilir?

Çatlaklar her zaman tamamen önlenemez. Ancak oluşma olasılığını ya da görünürlüğünü azaltmaya yönelik pek çok yöntem bulunmaktadır. Bazıları şu şekildedir:

  • Hamilelikte veya sonrasında kilo alımı/verimi kontrol edilmelidir. Karın bölgesindeki derinin ani ve güçlü bir şekilde gerilmesi çatlaklar için bir risk faktörüdür.
  • Bol su içmek cildinizin dokusunu iyileştirecektir. Böylelikle cilt bariyeri nem dengesini korur bu da çatlaklara karşı dayanıklılığını artırır.
  • Cildin nemli kalmasını sağlamak içim krem kullanımı önemlidir. Gebelikte çatlak kremi kullanmaya hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren başlanmalıdır. Krem cilde esneklik kazandırmaya ve çatlakların oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
  • Çatlak kremlerinin yanı sıra badem, shea veya kakao yağı gibi vitamin ve mineral içeren losyonlar da olumlu sonuçlar alınmasını sağlar.

Gebeliğin sonlanmasının ardından çatlaklara erken müdahale edilmesi, başarılı tedavi şansını artırır. Son yıllarda, doğal yöntemlere ek olarak lazer tedavileri kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca bazı krem türlerinin uzun süreli kullanımı da görünümü iyileştirmede olumlu sonuçlar verir. Bu nedenle çatlak olan bölgelere sıkılaştırıcı kremler sürmek mantıklıdır. Kremlerin özellikle karına ve gevşeyen diğer bölgelere masaj yaparak her gün sürülmesi tavsiye edilir.

4. Hamilelikte Çatlak Kremi Önerileri

Çatlak kremlerinin amacı cilt elaksiyetesini yenilemek ve onarmaktır. Oldukça fazla çeşit olması sebebiyle, hamileler için çatlak kremi aratıldığında yüzlerce farklı ürünle karşılaşılır. Dolayısıyla birçok gebe bu ürünler içinden en iyisini bulabilmeye özen gösterir. Gelin bu ürünlerin detaylarını birlikte inceleyelim.

4.1. Lierac Çatlak Kremi

Lierac Çatlak Kremi, hızlı kilo almaya bağlı olarak karın, bel, göğüs vb. bölgelerde oluşan çatlamalara bakım yapan bir kremdir. Çatlaklarla savaşır. Cildinizi destekler. Çatlak görünümünün azaltılmasına yardımcı olur. Doğal olarak türetilmiş bileşenler içerir. Günde en az bir kez cildinize masaj yaparak kullanmanızı öneririz. İyi sonuçlar için tutarlı kullanım çok önemlidir. Tüm cilt tipleri için uygundur.

4.2. Sebamed Çatlak Karşıtı Krem

Sebamed çatlak kremi

Sebamed Çatlak Kremi; hamilelik, obezite, erken yaş ve vücut gelişiminin neden olduğu çatlakları gideren vücut losyonudur. Bu çatlak önleyici krem, çatlakları ve ciltteki sıkılık kaybını azaltmak için kullanılır. Ürünün pH değerinin 5,5 olması cilde zarar vermeden beslediğini göstermektedir. Sabah veya akşam temiz cilde uygulanması tavsiye edilir. Tüm cilt tiplerine uygunluğu ile birçok kişiye hitap eder.

4.3. Bella B Çatlak Kremi

bella b çatlak kremi
Bella B Çatlak Kremi birçok faydalı yağ içerir. Jojoba, susam, tatlı badem yağı ve aloe vera gibi son derece zengin bileşenlerden oluşur. İçeriği yapay koruyucular içermez, doğal bileşenli bir kremdir. Cildin tüm katmanlarında cilt elastikiyetini ve nemini koruduğu için cilt çatlamalarını önlemede etkilidir. Ayrıca büyüyen karnın kaşıntı hissini hafifletmeye yardımcı olur. Hamilelikte ciltte oluşan çatlakları önlemek için en iyi ürün olduğu söylenebilir. Yağ bazlı formül, cildin nemini ve elastikiyetini uzun süre korumak için cilt katmanlarına derinlemesine nüfuz eder.

4.4. Mustela Maternite Çatlak Kremi

Mustela Maternite Çatlak Kremi, anne adaylarına özel olarak hazırlanmıştır. Cildi nemlendirip yumuşatarak çatlak oluşumunu azaltır ve cilt elastikiyetini güçlendirir. Krem dermatolojik olarak test edilmiş, anne ve bebek için güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Alkol, paraben veya zararlı maddeler içermez. Cildinizi uzun süre nemlendirir. Emziren anneler için de idealdir.

4.5. Sante Plus Çatlak Kremi

Sante Plus çatlak kremi, markalar arasında öne çıkan bir seçimdir. Krem, ciltteki çatlakları iyileştirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Kilo alıp verme, hamilelik, hormonal değişiklikler gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak vücudun farklı yerlerinde şekil bozuklukları meydana gelebilir. Çatlak izleri genellikle sırtın alt kısmında, kalçalarda, bacaklarda, karında ve göğüste görülür. İlk ortaya çıktıklarında kırmızı ve mor renktedirler, zamanla solarak beyaza dönerler. Bu ürün içerdiği aktif maddeler sayesinde cildi nemlendirir ve elastikiyetini artırır. 

Oluşan bu cilt sorunlarının çözümlerinin doğal içeriklerle daha kalıcı olacağı kanıtlanmıştır. Sante Plus da bu nedenle kuruluşundan bu yana içeriği en doğal olan kremleri üretebilmeyi asıl hedef haline getirmiştir.

4.6. Hay Derma Çatlak Kremi

hay derma çatlak kremi

Yapısında bitikisel yağlardan B vitaminlerine kadar çok sayıda değerli içerik bulunduran Hay Derma kremi, çatlaklar üzerinde oldukça etkilidir. Çoğu gebenin ilk tercihi olan bu marka düzenli kullanımda kesin sonuçlar sunar. 

Hem Sante Plus hem de Hayderma ürünleri hamilelikte çatlakların giderilmesinde en iyi seçeneklerdir. Bu dönemin kolaylaşması için yanınızdan ve çantanızdan eksik etmemeniz tavsiye edilir.

İhtiyacınız olabileceğini düşündüğümüz Hay Derma Çatlak kremi ve benzeri ürünlerimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir